Květen 2011

7/5 - I´m burning with the girl on fire

7. května 2011 v 21:33 | C. |  My diary

Znáte Hunger Games? Mojí první zkušeností s touhle edicí byla velká kartonová maketa, kterou mi darovali v knihkupectví za to, že pravou knihu už nemají. Dodneška mi stojí na vrchu knihovničky, jako by jí kralovala, a řekněme, že jsem si za vládce své sbírky mohla vybrat i horší tituly. Včera jsem totiž dočetla třetí - poslední - díl, a vyvolal ve mě další posedlost. Jsem absolutně vyždímaná z článků o něm, protože jsem se samozřejmě potřebovala vypsat do deníčku a pak zanechala dlouhý, nesmírně odborně a inteligentně se tvářící komentář na České bibliografické databázi, ale i tak se s tím musím svěřit i vám. Problém je v tom, že kromě Carly, které jsem knihu nacpala osobně, vlastně nevím o nikom, kdo by Hladové hry četl - přitom je to podle mě jeden z nejpozoruhodnějších a nejvíc strhujících příběhů za posledních pár let. Četli jste aspoň jeden díl? Přečtěte si odstavec Filmová verze a vyjádřete mi trochu podpory, ať vím, že nejsem jediná Hunger Games-posedlá osoba minimálně v Evropě. Nemáte ponětí, o co jde? Buďto tenhle článek přehlédněte s tím, že se objevilo nové přituplé šílenství ve stylu Twilight. Nebo se koukněte na moje "něco mezi recenzí a úvodem do děje". Anebo, což doporučuju ze všeho nejvíc, popadněte první díl.

O čem to je?
Děj se odehrává zhruba za sto let v rozvalinách dřívějších Spojených států, kde se nyní nachází dvanáct vykořisťovaných krajů a přepychové hlavní město Kapitol, které v čele s prezidentem Snowem zajišťuje obyvatelstvu krajů dostatečné množství tyranie a zvěrstnou reality show zvanou Hladové hry, v nichž se každoročně utkává čtyřiadvacet dětí a teenagerů, chlapec a dívka z každého kraje, v zápase o holý život. Ve hře, do které se může nedobrovolně dostat kdokoli, totiž může přežít jen jeden - ten nejlepší. Šestnáctiletá Katniss Everdeenová, dívka z chudého Dvanáctého kraje, se do her přihlásí namísto své mladší sestry. I v tak děsivé podívané jsou ale zjevně nejdůležitější uhlazený dojem a pózy před kamerami. Katniss je tedy v zájmu podpory diváků nucena sehrát románek s chlapcem ze svého kraje, Peetou Mellarkem. Přitom ho přece musí zabít, ne se snažit navázat s ním vztah... Ačkoli nepatří mezi cvičené bojovnice, je Katniss dobrou lovkyní a umí se o sebe v aréně postarat. Stává se oblíbenkyní diváků a nakonec přece jen navazuje spojenectví s Peetou. Když se jí nakonec podaří obelstit tvůrce her natolik, aby zvítězili oba, je jasné, že ji čeká krutá pomsta Kapitolu... Navenek však všichni musí vypadat šťastně. Obyvatelé krajů však reagují na Katnissin akt vzdoru a začínají se bouřit, proto je potřeba ji rychle odstranit. Je to jen náhoda, že další, vyjímečný ročník her vyžaduje, aby se do arény vrátili minulí vítězové? Situace se zdá být horší než minule, avšak nakonec se stane zázrak - Katniss i s několika dalšími soutěžícími z arény zachrání vrtulníky údajně zničeného Třináctého kraje v souvislosti s nastávající revolucí, jejíž tváří se má stát právě ona. Všechno se ale nezdá být tak dokonalé - Peeta je zajat Kapitolem, zdá se, že se do Katniss zamiloval její najlepší kamarád a věčná opora Hurikán, po celém státě vypukají úspěšná i neúspěšná povstání i boje. A co hůř, dá se věřit lidem, kteří se tváří jako spása světa? Dá se věřit vůbec někomu?

Filmová verze
U podobných bestcellerů se vždycky objevují spekulace o filmu, ale u Hunger Games už se to zdá být oficiální. Snímek by se měl točit v roce 2012 a režisérem bude Garry Ross. Upřímně jsem dost ráda, že z toho udělají film a ne seriál, protože seriály mají s knihami obvykle společné jenom postavy a hlavní myšlenku. A to by byla u tohohle příběhu celkem škoda.
Údajné obsazení - Katniss by měla ztvárnit dvacetiletá Jennifer Lawrence. Je to sice blondýnka, ale obličejem mi na ni docela sedí (už úplně vidím ten odhodlaný výraz). Sama si vlastně nejsem jistá, jak by měla Katniss vypadat - snad mám jen pocit, že by to měla být úplně obyčejná holka. Ovšem pro roli Peety vybrali jakéhosi Joshe Hutchersona. Napadá mě jediné - what the fuck. V mé vizi měl Peeta vždycky dobrácký výraz a světlé, kudrnaté vlasy. Jako tohohle hejska (příhodnější slovo mě nenapadlo) si ho vážně představit nedokážu. Ale Liam Hemsworth jako Hurikán? Když mu odpustím, že chodil s Miley Cyrus, vypadá jako dokonalý sexy voják. Primrose (sestru Katniss) má stvárnit dívka jménem Willow Shields a uznávám, že tady se vážně trefili - takhle nějak si vlastně představuju lidi z Dvanáctého kraje a jestli není moc mladá, sedla mi by tahle holka i do role hlavní hrdinky.
Nevím, jestli je tohle obsazení odficiální, ale vypadá na to.