Upírské ságy

8. listopadu 2010 v 18:55 |  Books
Kdysi jsem tu měla rubriku Books, do které jsem přidala asi tří články o knížkách, které jsem četla. Potom jsem si založila blog o knihách, ale rychle mě přestal bavit. Tak mě napadlo, že bych se mohla začít věnovat něčemu jako literární kritice (když už jsem ta čtením posedlá spisovatelka xD). Zrovna teď tady na mě huláká metal (může za to Wewi, která mi dala k 15. narozeninám cédéčko), takže nemám zrovna nejlepší prostředí na posuzování upírských sérií, ale co bych pro vás neudělala...
Vampires...

Upírské ságy
Legendy o upírech existují odpradávna, a asi první úspěšnou knížkou s tímhle tématem byl Dracula od Brama Stokera (kterého se spousta spisovatelů pokusila napodobit), ale o tom tenhle článek není. Mám na mysli knížky, které začaly s fenomenálním Stmíváním asi před dvěma lety. Jedná se o dívčí fantasy romány s upírskou tématikou, z nichž jsem četla vlastně čtyři edice - ságu Stmívání, Upíří deníky, Vampýrskou akademii a Školu noci. Podobná by měla být ještě Akademie Evernight, ale tu jsem si zatím nepořídila, takže ji tady ani nebudu hodnotit.


Stephenie Meyerová - Stmívání
Twilight by Stephenie Meyer
Díly série: Stmívání, Nový měsíc, Zatmění a Rozbřesk. Poté vyšla ještě knížka Krátký druhý život Bree Tannerové, vyprávějící o jedné z téměř neznámých posav ze Zatmění.
Hlavní postavy: Isabella Swanová, Edward Cullen a Jacob Black
Můj názor: Možná to zní hloupě, ale Twilight snad do tohohle článku ani nepatří. Ikdyž možná vzniklo až po některých titulech, je to pro mě klasika a výchozí bod celého žánru upířích teen-románů. A, ikdyž je to neoriginální, taky mě určitě nejvíc bavilo. Tahle edice má totiž jakési nerozpoznatelné kouzlo, které nutí čtenáře, aby si ji zamilovali. Knížka je určitě skvěle a čtivě napsaná a postavy jsou dokonale vylíčené. Když Meyerová chce, aby dívky v prvním díle zbožňovaly Edwarda, tak ho také zbožňují. Když mají naopak litovat Jacoba a přát si, aby si Bella vybrala jeho, dělají to také. Navíc je tu hlavní postava, která, přestože podle popisu nemusí být hned každému sympatická (trochu sucharská nespolečenská šprtka se sebevražednými sklony), vás časem stejně donutí, abyste s ní soucítili, a co víc, přáli si být na jejím místě. Vlastně jsem mohla napsat spíš přály, protože znám jenom málo kluků, kteří by téhle mánii propadli. Ale holek? Těch je právě že požehnaně...

J. L. Smithová - Upíří deníky
Vampire diaries by Lisa Jane Smith
Díly série: V Česku zatím vyšlo Probuzení, Souboj, Zášť, Temné shledání a Návrat (z čehož poslední jsem ještě nečetla). V Americe už mají i asi poslední díl, něco jako druhou část Návratu s názvem Shadow Souls ("Duše ze stínů"?) a navazující edici Stefanových deníků.
Hlavní postavy: Elena Gilbertová, Stefan Salvatore a Damon Salvatore
Můj názor: Upíří deníky byly napsány v roce 1991, to znamená čtrnáct let před vznikem Stmívání, a proto se jim nedá vyčítat obrovská podobnost s touto edicí. Možná že Stephenie Meyerová pčece jenom vykradla Upíří deníky a napsala je - přiznejme si to - líp, ale nebýt toho, nejspíš teď nepíšu tenhle článek. Ne, že by VD byly špatné. Když jsem je četla, nemohla jsem se od nich odtrhnout. Připadají mi napínavější a možná i lépe promyšlené než Twilight sága, ale když pominu snad trochu sexy a tajemného Damona (avšak já pro něj nikdy neměla slabost), mínusem jsou právě postavy, které podle mého stojí i za úspěchem předchozí ságy. Knížka většinou není psaná v první osobě, a vzhledem k tomu, že je Elena neustále prezentována jako krásná, obdivovaná a žádaná královna školy není divu, že je těžké se do ní vžít. Navíc Stefan patří mezi jedny z nejnudnějších postav, jaké si pamatuju, nebo spíš nepamatuju. Kdybych byla Elenou (a je fakt, že k ní mám docela daleko), vykašlu se na něj i jeho pojídání holubů a začnu si s Damonem. Třeba by to příběhu dodalo i trochu chybějící vášně. Ale tím nechci říct, že je ta edice špatná - hrozně mě bavila. Ale na Twilight, se kterým ho všichni musíme chtě nechtě srovnávat, prostě nemá.

Richelle Meadová - Vampýrská akademie
Vampire Academy by Richelle Mead
Díly série: U nás vyšla Vampýrská akademie, Mrazivý polibek, Stínem políbená a Krvavý slib, ale určitě se dočkáme i dílů, které vydali v USA - Spirit Bound (Spoutáni magií) a Last Sacrifice (zřejmě Poslední oběť).
Hlavní postavy: Rose Hathawayová, Lissa Dragomirová a Dimitrij Belikov
Můj názor: Jedná se o něco trochu jiného než VD a Stmívání. Knížka je totiž z prostředí upírského internátu a musím říct, že bez ohledu na všechno ostatní týkající se upírů je prostě božská! Nechybí tomu nic - dobrodružství, napětí, láska, přátelství ani překvapivé zvraty, navíc se to dokonale čte a má to v sobě jistou neotřelost. Kdyby nebylo Twilight tak nádherně melancholické a romantické, tahle edice ho jistě trumfne. Už teď trochu lituju, že má "jenom" šest dílů, protože literaturou od Richelle Mead bych se klidně nechala zahltit. Ale konec té bezduché chvály. Jediné, s čím VA můžu srovnávat, je další titul, totiž Škola noci. Avšak na Akademii se mi kdovíproč líbí ten ryze teenagerovský svět, kde se běžně řeší aféry mezi studenty i všemožné pomluvy stejně jako smrtící nebezpečí a vážné problémy. Kdyby se ze mě zázračným způsobem stala Morojka, určitě bych toho nelitovala...

P. C. a Kristin Castovy - Škola noci
House of night by P.C. and Kristin Cast
Díly série: V ČR zatím máme díly jménem Označená, Zrazená, Vyvolená, Nezkrotná a Pronásledovaná, v Americe jsou navíc Tempted (Pokoušená), Burned (slovník tvrdí, že to znamená "spálený", ale podle mě to bude navazovat na předchozí titul a má to být něco jako Hořící - touhou, vášní) a Awakened (Probuzená).
Hlavní postavy: asi jenom Zoey Redbirdová
Můj názor: Rozdíl mezi Vampýrskou akademií a Školou noci je podle mě podobný jako mezi Stmíváním a Upířími deníky. Obojí se čte samo a je to poutavě napsané, ale u Školy noci mi chybí jisté sympatie k postavám. Zoey je taková nezajímavá, vlastně ani nevím, jak bych ji mohla charakterizovat. HoN má spoustu zvratů a její svět je určitě promyšlený (uctívání kultu bohyně, magie živlů atd.), ale chybí mi v něm něco, co by mě nutilo chtít na tu školu mermomocí chodit nebo se vrhnout do náruče Erika či Heatha. Možná že i těch dílů je ve finále moc, vzhledem k tomu, kolik událostí se stane jen na pár stránkách, takže už si ani nepamatuju, co se vlastně dělo v Označené, zatímco u jiných sérií můžu v klidu popsat, jaké dobrodružství se kdy odehrávalo. Další části si určitě koupím a budu je s chutí číst, ale zařadím tuhle sérii spíš do těch průměrných knížek tohohle žánru. Sečteno a podtrženo, ze Školy noci se pravděpodobně fenomén nikdy nestane.

Teď mě tak napadá, že na tomhle blogu píšu každou chvíli něco o Stmívání - jednou porovnávám Edwarda a Jacoba, podruhé řeším rozdíly mezi upírskými edicemi, a jednou jsem tady dokonce měla design s Bellou a Edou, a vypadá to, jako bych jím byla úplně posedlá a nezajímám se o nic jiného. A řeknu vám, že to vůbec není pravda. (Zrovna teď čtu třeba Janu Eyrovou, která je z úplně odlišného soudku, a hrozně mě baví.) Fakt je, že když byl v kinech první díl, zbožňovala jsem ho, ale vydrželo mi to asi dva měsíce. Od té doby sice patří mezi moje oblíbené příběhy, ale určitě znám i lepší knížky.

A co vy? Kterou ságu máte nejradši?
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 K. K. | 8. listopadu 2010 v 20:06 | Reagovat

2 měsíce? 2 měsíce?! :DDD nevim kdo po všech lavicích psal I ♥ Edward Cullen asi půl roku :D.. no dobře. Pro mě je jednoznačně nejlepší Vampýrská akademie.. stmivani asi taky neni špatny, ale už mě hrozně omrzelo, jak to všichni zbožnovali a tak všechno prostě.. označená mě taky bavila, ale už si skoro vůbec nepamatuju, o co tam šlo. upíří deníky jako knižky mam rada, ale serial tomu vdechl tu spravnou atmosféru a postavy jsou rozhodne realnější než v knížce..

2 Fallen Angel Fallen Angel | E-mail | Web | 8. listopadu 2010 v 22:06 | Reagovat

[1]: To se ti jenom zdálo, protože sem za ty 2 měsíce popsala tolik lavic.. Teď tam píšu Heavy Wewi xD

3 The Vampir Diaries The Vampir Diaries | 8. května 2011 v 19:18 | Reagovat

Ten kdo psal,že jsou Upíří Deníky blbost tak se hrozně plete
1.Upíří Deníky jsou uspesnejsi nez nejaka blba Twiligh saga
2.Twilight saga se opičí po Upířích Denících(Upíří Deníky byly vydány v roce 1991!)
3.jsou tam dobří herci
4.máš pravdu,že když se začteš do Upířích Deníků tak nemuzes přestat,a v tom je to,je to proste kniha ,ktera bude vždy GOOD!At si nekdo rika co chce
PS:ty jsi rekla svuj nazor a ted sem ho rekla ja
PSS:KDYBY NEKDO VEDEL KDE NAJDU NEJAKY OBCHOD S VĚCIMA TAK TO SEM PLS NAPIŠTE

4 Nelča Nelča | 24. srpna 2011 v 17:04 | Reagovat

Ještě ti tu chybí knížky True Blood (Pravá krev)

5 Nelča Nelča | 24. srpna 2011 v 17:06 | Reagovat

Jo a taky jsou dobrá kníža o upírech Akademie Evernight. Ted čtu 3. díl a nemá chybu.

6 Niky Niky | E-mail | 4. května 2012 v 12:41 | Reagovat

[3]:Hele ty chytrá laskavě nenadávej na něco co se ti nelíbí.. my ti taky na ty tvoje deníky nenadáváme!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama